Close
Organizacje eklogiczne

Co robimy dla środowiska

Gdy mówi się o edukacji ekologicznej, jednym z pierwszych skojarzeń są książki edukacyjne dla przedszkolaków oraz lekcje przyrody w szkole podstawowej. Choć skojarzenia te nie są bezpodstawne, to mimo wszystko trzeba również pamiętać o tym, że edukacją ekologiczną powinny zajmować się również organizacje ekologiczne.

Skojarzenia skojarzeniami, czym jednak dokładnie jest edukacja ekologiczna? Edukacją ekologiczną nazwiemy zespół działań skierowanych do ogółu społeczeństwa (w tym oczywiście dzieci w wieku szkolnym), które mają za cel uświadamianie o zależnościach występujących w środowisku naturalnym. Ponadto w ramach edukacji ekologicznej promuje się działania, które mogą przyczynić się do utrzymania środowiska w niepogorszonym stanie.

Tak jak wspomniano wcześniej, edukacja ekologiczna skierowana jest do całego społeczeństwa. Dzieci zatem już od małego uczone są np. rozważnego gospodarowania wodą czy oszczędzania energii elektrycznej. Szczególnie w ostatnim czasie kładzie się z kolei nacisk na to, aby wszyscy – nie tylko dzieci – zwrócili szczególną uwagę na segregację odpadów. Swoistą formą tej edukacji są tu ceny odbioru śmieci sortowanych obniżone w stosunku do ceny odbioru śmieci niesegregowanych.

Edukacja ekologiczna może również polegać na dokształcaniu wykwalifikowanych robotników – inżynierów i techników – w zakresie technologii pomocnych w zachowywaniu środowiska naturalnego w dobrym stanie. Wydaje się, że to właśnie na tym polu (choć oczywiście nie tylko) mogą się wykazać w edukacji ekologicznej organizacje zajmujące się środowiskiem naturalnym.

Cetebe opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *