Close
Organizacje eklogiczne

Co robimy dla środowiska

Funkcjonowanie każdej organizacji (nie tylko ekologicznej) uzależnione jest od posiadania środków na realizację wyznaczonych celów. Dotyczy to jednakowo (choć nie zawsze w tym samym stopniu) zarówno małych stowarzyszeń, bazujących głównie na pracy swoich członków, jak i wielkich fundacji zatrudniających całe rzesze pracowników. Przed niektórymi kosztami po prostu nie da się uciec i szczególnie najmniejsze, lokalne organizacje, pozbawione instytucjonalnego czy jakiegokolwiek innego dużego inwestora, muszą się z nimi liczyć.

Sposoby finansowania działalności poszczególnych organizacji ekologicznych mogą być bardzo różne. Dla tych najmniejszych, lokalnych organizacji podstawowym źródłem finansowania mogą być składki członkowskie. Wiele tego typu organizacji utrzymuje się też z darowizn swoich sympatyków lub większych, często instytucjonalnych sponsorów. Istnieją jednak organizacje – w szczególności są to wielkie, międzynarodowe organizacje ekologiczne – które chlubią się swoją niezależnością i kładą zdecydowany nacisk na to, że nie przyjmują jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony państw, korporacji, a nawet pojedynczych polityków.

Jakiekolwiek by jednak założenia poszczególnych organizacji nie były, zawsze będą one potrzebowały pieniędzy. Wskazane jest, aby każdy sympatyk idei krzewionych przez organizacje ekologiczne zdawał sobie z tego sprawę i na miarę swoich możliwości je wspierał. Na marginesie warto zauważyć, że wartość darowizn (a więc nie tylko darowizny pieniężne) na rzecz organizacji pożytku publicznego można – do pewnej kwoty – odliczyć od podatku dochodowego i to niezależnie od tzw. 1% na OPP.

alli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *